Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0124


Teren: 

Polska zachodnia

Rodzaj obiektu

Rdzeń twierdzy

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka Twierdza Kostrzyn
Lokalizacja Kostrzyn n/Odrą
Opis obiektu  Początki budownictwa obronnego w widłach Odry i Warty  to czasy panowania Margrabiego Jana z rodu Hohenzollernów, XVI w. Twierdza  rozbudowywana przez lata jako bastionowa osiągnęła swój rozkwit w II poł. XIX w jako twierdza pierścienowa. W planach była budowa 8 fortów z których zrealizowano 4 (Sarbinowo, Gorgast, Czarnów, Żabice) nie licząc starszego fortu Nowe Dzieło oraz wielu schronów biernych międzypola. Bastionowy rdzeń twierdzy zlokalizowany na wyspie między Odrą i Wartą po modernizacji w latach 30-tych XIX w składał się z 6 bastionów (Król, Królowa, Książę z nadszańcem, Księżniczka, Filip, Brandenburgia) kilku rawelinów (Bastion Strzelecki, August Wilhelm - Schweinkopf, Christian Ludwik, Rawelin Górzyński) oraz mniejszych dzieł.  Uporczywa obrona Twierdzy przez Niemców w 1945 roku doprowadziła rdzeń twierdzy czyli praktycznie całe stare miasto do ruiny, zniszczone zostało ok. 90% zabudowy. Choć rozbiórka umocnień prowadzona były już przed wojną przez Niemców, by poszerzyć ulicę rozebrano np Bastion Książę z wysoką kawalierą , większość z nich przetrwała nawet walki w 1945. Po wojnie zapadła decyzja by nie odbudowywać starego miasta a cegły przeznaczyć na odbudowę Warszawy. Tak więc wszystkie budynki zburzono a kulminacją destrukcji było wysadzenie ruin zamku w początku lat 70-tych. Na szczęście pozostawiono w spokoju fortyfikacje może także dlatego że na jednym z bastionów posadowiono cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej a wałami nad Bramą Berlińską poprowadzono aleję, którą władze i ludność mogły dojść by składać tam wieńce...  Tak więc stary Kostrzyn zaczęła porastać roślinność i na ponad 40 lat skryła ona miasto w swojej gęstwinie. W latach 90-tych skutecznie zaczęto promować Kostrzyn jako twierdzę i wreszcie oczyszczono ją na tyle że jest już możliwe bezproblemowe zwiedzanie. Zaskakujący jest przy tym dla turystów znajdujących się tu po raz pierwszy zupełny brak zabudowy miejskiej. Są brukowane ulice, chodniki, drzewa wreszcie budowle forteczne, mury bastiony bramy. Brak po prostu budynków. Zostały tylko przyziemia, piwnice i gdyby nie porastające to wszystko rośliny mielibyśmy przed oczami morze ruin... W niezłym za to stanie są fosy, niektóre bastiony i mury kurtynowe. W bastionie Filip, który odrestaurowany wraz z Bramą Chyżyńską prezentuje się obecnie (2008) jak nowy znajduje się muzeum, w odrestaurowanej Bramie Berlińskiej znalazło siedzibę centrum informacji turystycznej. Pozostał tylko do remontu największy Bastion twierdzy Król, który czeka na swą kolej i pieniądze.

(2012 - 2013) W twierdzy zaszły małe a może... duże zmiany! W 2012 roku udało się wyremontować Bastion Filip, most przy Bastionie Filip, została oczyszczona fosa, odnowione wały Kattego, oraz Bastion Branderburgia a w tym roku będzie otwarcie Muzeum w Bastionie Filip ze stałą ekspozycją. Spacer wirtualny po starym Kostrzynie znajdziecie tutaj - http://www.kostrzyn.pl/spacer/index.html. (Info - Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2013)

Mapa fortów twierdzy znajduje się też tutaj.
 
Opis dojazdu Obecnie (2013) na teren starego miasta i twierdzy można wejść od strony dawnego przejścia granicznego. Choć na teren Twierdzy Kostrzyn nie można wjeżdżać samochodem to przed siedzibą Muzeum Twierdzy Kostrzyn ( http://muzeum.kostrzyn.pl)przy ulicy Granicznej 1 jest duży parking, na którym można zostawić auto. W zakładce Dane kontaktowe można zobaczyć jaki jest dojazd do parkingu. (Info - Muzeum Twierdzy Kostrzyn 2013)

A tak było dawniej: Kostrzyn n/Odrą, przy przejściu granicznym. Jadąc od centrum w stronę przejścia nie należy skręcać w prawo na byłe przejście graniczne i most na Odrze tylko wjechać prosto na parking przy hotelu i stacji benzynowej i dalej drogą w prawo w stronę dawnego rynku. Lub też skręcić w lewo, po kilkuset metrach przed rondem widoczne będą po prawej mury twierdzy a następnie na rondzie w prawo w wąską polną drogę która doprowadzi nas do mostu przy Bastionie Filip. 

Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje
Uwagi

 

Zobacz też: kostrzyn 002, 24, 112, 65
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006