Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0145


Teren: 

Polska wschodnia

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Rosyjska Twierdza Łomża
Lokalizacja Piątnica koło Łomży
Opis obiektu 1) Forty (I, II i III) były przygotowane do obrony okrężnej (w sytuacji odcięcia od zaopatrzenia). Posiadały własne kuchnie, piekarnie, ujęcie wody, piecowe ogrzewanie i spalinowy agregat prądotwórczy. Budowle forteczne wykonane były z betonu o grubości (ścian i stropów) od 1,5 do 2 metrów. Główne elementy budowlane fortu to: koszary szyjowe, schrony pogotowia bojowego i kaponiery (kojce, strzeleckie umieszczone w dnie fosy do obrony fortu po wtargnięciu na jego teren przeciwnika). Obiekty forteczne były połączone podziemnymi chodnikami (potenami). Promień całej Twierdzy Łomża wynosił 2,7 km.

2)Fort I - Jest on najlepiej zachowany. Wał międzyfortowy z fosą ciągnący się od strony Narwi jest zniekształcony tylko nieznacznie. Wydaję się jednak, że procesy prowadzące do zniekształceń ciągle trwają. Znajduje się w tym wale zniszczony kojec flankujący podwórze fortu oraz fosę w stronę Narwi. Betonowe koszary szyjowe z kojcem skarpowym znajdują się w dobrym stanie i są stosunkowo mało zniszczone, nadając się niewątpliwie do adaptacji. Fort II - Jest to największy i najbardziej regularny z trzech fortów. Występują tu aż trzy kaponiery przeciwskarpowe. Tworzył on potężny zespół obronny, usytuowany na dominującym tu wysokim wzgórzu moreny czołowej, które w stosunku do brzegu niedaleko płynącej Narwi było wzniesione o 55 metrów. Fort III - Fort ten był lustrzanym odbiciem fortu I. Obecnie jest on najbardziej zniszczony. Dziedziniec fortowy zachowany jest w całości i ujęty wałami bojowymi; jedynie południowo - wschodni schron pogotowia jest lekko popękany od eksplozji, drugi schron w lepszym stanie. Był to obszar koncentracji armii carskiej. Zespół 3 połączonych siecią podziemi fortów.

 

Opis dojazdu 1) Wyjazd z Łomży drogą 61 na Augustów do Piątnicy. Wyjeżdżając z Piątnicy praktycznie każdą drogą widac Forty: droga 61 po prawej i po lewej, droga 64 (kierunek Wizna) po prawej i po lewej, drogą 64 i zaraz w lewo na Jedwabne wjeżdżając na górkę widać jedne z najlepiej zachowanych [także po prawej i lewej :) ]

2) Praktycznie miejscowość Piątnica jest otoczona kompleksem trzech fortów. Fort III na światłach w Piątnicy w lewo droga do miejscowości Czarnocin. Tuż przed Czarnocinem po prawej stronie drogi widoczne wały fosy i obiekt pogotowia bojowego. Kierując sie szlakiem wałów dojdziemy do Fortu3 następnie Fort2. Droga Łomża Stawiski za miejscowości Piątnica przecina fose łączącą forty 3 (widoczna bez wysiadania z samochodu) Fort nr 2 po prawej, fort nr 3 po lewej stronie drogi. Dojazd do fortu nr1 W Piątnicy w prawo w kierunku miejscowości Wizna. Droga Piątnica Wizna przecina fosę łącząc forty 2 i 1. Fort nr2 po lewej stronie drogi, fort nr 1 po prawej stronie bliżej Łomży.

Autor wpisu

 

2) sebo sebko1@o2.pl
Inne informacje 1) Mała ciekawostka: w podziemiach (niektóre jeszcze nie tak dawno dostępne, głębokie na jakieś 2-3 piętra) jest dużo zamurowanych chodników, które nie były zbadane tylko od ręki zamurowane. Ostatnie głębokie chodniki zamurowano w latach '80 po serii wypadków (dwie osoby wpadły do ukrytych studni, a może to były szyby - tego nie wiem). Forty które są dostępne w tej chwili są praktycznie całkowicie bezpieczne.

2) Po wojnie forty były miejscem wielu wypadków. Z tego powodu zamurowano niebezpieczne przejścia i w tej chwili forty można uznać w 90% za bezpieczne. Oczywiście są miejsca, do których mniej wprawni eksploratorzy nie powinni zaglądać (zarwane klatki schodowe 5m w dół itp. ) Przez większość miesięcy w roku podziemia są zalane przez wodę co czyni je niedostępnymi do zwiedzania, ale same obiekty naziemne robią duże wrażenie. Część obiektów jest remontowana przez prywatnego inwestora i przypuszczalnie będzie dostępna do zwiedzania z przewodnikiem, ale moim zdaniem to już nie jest to co misie lubią najbardziej ;). Gorąco polecam !

Uwagi

 

Zobacz też:
Forty Piątnica, http://www.4lomza.pl/index.php?wiad=139
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006