Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0301


Teren: 

Polska północna Przybliżona pozycja:

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów 54°35'46.17"N 18°48'42.59"E

Linia fortyfikacyjna

Polska powojenna linia obrony wybrzeża
Lokalizacja Hel Zobacz na mapie
Opis obiektu 13 Bateria Artylerii Stałej (BAS) wybudowana w drugiej połowie lat 40 na miejscu przedwojennej Baterii im. Heliodora Laskowskiego. Nie zdecydowano się na wykorzystanie przedwojennych dział Boforsa kalibru 152,4 mm montując na ich miejscu nowe działa radzieckie B-13 kalibru 130 mm które stały się typowymi działami baterii obrony wybrzeża. W związku z tym że jedno ze stanowisk było zniszczone wybuchem postanowiono zbudować nowe wg przedwojennego projektu. Bateria posiadała więc 4 działa B-13 posadowione na stropodachach schronów amunicyjnych z windami amunicyjnymi oraz wiele obiektów zaplecza z których wykorzystano część przedwojennych. Większość obiektów zachowała się do dzisiaj włącznie z wieżą radaru i Głównym Punktem Kierowania Ogniem (GPKO) z pancerną kopułą dalmierza i dużym schronem elektrowni w pobliżu.

  Bateria została opuszczona przez wojsko w latach 70 XX wieku podobnie jak wszystkie baterie na polskim wybrzeżu. Sprzęt konserwowano jeszcze kilka lat później pozostawiono bez dozoru. W latach 90 pocięto zachowane armaty na złom zachowując tylko jedną, w której schronie istnieje dzisiaj małe muzeum.  
 

Opis dojazdu Ulicą Kuracyjną aż do schronu zachowanej armaty B-13. Schron GPKO, radaru i elektrowni znajduje się w pobliżu latarni morskiej, reszta obiektów między ulicą Kuracyjną a Zatoką Gdańską. 
Autor wpisu

 

(...)
Inne informacje W pobliżu znajduje się 27 Bateria Artylerii Stałej wyposażona pierwotnie w 4 armaty 100mm (zachowała się tylko jedna).
Uwagi

 

Zobacz też:
294.Hel,
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

  © Fortyfikacje w Polsce/ Forti 2010