Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0016


Teren: 

Polska północna

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Polska RU Hel Pozycja Główna z 1939 roku
Lokalizacja Jastarnia
Opis obiektu Pierwsza linia składa się z czterech ciężkich schronów bojowych wyposażonych w kopuły bojowe. Licząc od strony Zatoki Gdańskiej nazywały się Sokół, Sabała, Saragossa, Sęp. Wszystkie są w bardzo dobrym stanie. Najlepiej zachowany i największy jest schron dowodzenia "Sabała" z zachowanym częściowo kolektorem powietrza w pomieszczeniu filtro - wentylacyjnym. Warto zwrócić uwagę na zachowane ręczne wyrzutnie granatów z rakietnicą i klapą samozamykającą otwór zrzutni. Saragossa - nie obetonowana z zewnątrz płyta pancerna. Sęp - stojący na plaży od strony morza jest prawie cały w środku zasypany piaskiem lecz możliwy do zwiedzenia, jedyne wejście prowadzi przez otwór po nie zamontowanej kopule pancernej (miał posiadać dwie kopuły z czego jedną zamontowano) Sokół stojący nad zatoką na terenie campingu ma zamurowane wejścia a na stropie wykonaną podmurówkę pod drewniany taras do kopuły przyspawano metalowy grill !! Z drugiej linii obrony wykonano tylko jeden nieduży schron bojowy z jedną strzelnicą dla ckm.
Opis dojazdu Przed Jastarnią (jadąc z Władysławowa) należy odnaleźć znajdujący się przy samej drodze Camping "Maszoperia Nowa" Na jego terenie znajduje się "Sokół" następnie należy przejść przez tory kolejowe oznakowanym przejściem. Za torami pierwsza ścieżka w lewo do schr. "Sabała" ; pierwsza w prawo do jedynego schronu drugiej linii; prosto do schr. "Saragossa" i "Sęp".
Autor wpisu

 

Oskar oskar@life.pl
Inne informacje Wszystkie schrony wybudowano w 1939 r .Rozpoczęcie budowy w maju planowane zakończenie 15 września. Więcej pisze J.Miniewicz, "Konstrukcja unikalnych polskich schronów bojowych zbudowanych w 1939 r. w Jastarni na półwyspie helskim", Kwartalnik Historii Nauki i Techniki,1/1983, s.121-143
Uwagi Obecnie (2006) wszystkie obiekty są odrestaurowane pomalowane i udostępnione do zwiedzania.
  Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006